
MELT innovatsioonifoorumi peaesineja Christopher Lyrhem: AI viib meid uue tööstusrevolutsioonini
Aprilli keskpaigas toimub Tallinnas kultuurikatlas MELT innovatsioonifoorum alapealkirjaga “Kasv algab ekspordist: kuidas viia Eesti ettevõtted maailmaturule?” Sisutiheda päeva peaesinejaks on hinnatud Rootsi analüütik Christopher Lyrhem, kelle sõnul muudavad uued tehnoloogiad nagu isesõitvad autod, robotid, taastuvmaterjalid ning tehisintellekti laialdane kasutus märkimisväärselt majanduse toimimisprintsiipe.
Lyrhemi ennustuse järgi viib tehisintellekti kasutuselevõtt tõenäoliselt järgmise tööstusrevolutsioonini ja muudab viise, kuidas ja kus füüsilisi tooteid toodetakse ning millised need tooted on. Ettevõtetele Euroopas ja kaugemal avab see küll uusi võimalusi, kuid tõenäoliselt ei toimi äri vanade mängureeglite järgi – nagu ka varasematel pöördelistel hetkel muutuvad ka nüüd senised edukad strateegiad kasututeks.
Lyrhemi arvates on esile kerkimas uus tootmise “tehnoloogiakihistus”, mis koosneb neljast põhielemendist: autonoomsed sõidukid, üldotstarbelised robotid (nii kodudes kui ka tehastes), taastuvmaterjalide kasutamine ja lisandtootmine (3D-printimine ja muud sarnased tehnoloogiad), ning mis ühismõjus toovad kaasa paradigma muutuse. Senine tootmise suunamine madalapalgalistesse riikidesse (offshoring) võib Lyrhemi arvates asenduda tootmise tagasitoomisega (reshoring) ning tootmiskoha lähedus muutub oluliseks konkurentsieeliseks. See lähenemine erineb radikaalselt viimase 50–70 aasta majanduse- struktuurist, mis on süstemaatiliselt suunanud tootmist välismaale, eeskätt Aasiasse.
Oma ettekandes “Regenerating the Global Economy” MELT innovatsioonifoorumil selgitab analüütik, kas autonoomsed sõidukid, üldotstarbelised robotid ja taastuvate materjalide kasutuselevõtt võivad muuta ülemaailmseid majandusmudeleid jätkusuutlikkuse suunas. Samuti tutvustab ta strateegiaid ärimudelite skaleerimiseks ja välisturgudel edukalt tegutsemiseks.
Christopher Lyrhem nimetab end ise „häirivaks analüütikuks“. Viimase 16 aasta jooksul on ta töötanud SEB erinevates analüütikavaldkondades mh aktsiauuringute, portfellihalduse ning tulevikustrateegia alal. Praegu tegutseb ta investeerimisuuringute ettevõttes Sircular tulevikustrateegina (Chief Future Officer).
MELT keskendub ettevõtete kasvuvõimalustele välisriikides
Seekordne MELT innovatsioonifoorum, mis toimub 15. aprillil Tallinnas Kultuurikatlas, võtab luubi alla Eesti ettevõtete kasvuvõimalused välisturgudel ning oma kogemusi ja nõuandeid jagavad päeva jooksul enam kui 20 ettevõtjat ja eksperti. Kõne alla tulevad ekspordiga seotud väljakutsed ja rahvusvahelise brändingu olulisus, Eesti moebrändide rahvusvaheline edu, kohalike teenuste maailmaturule viimise edulood, tehnoloogia eksport, kapitali kaasamise võimalused ja palju muud.
Sõna saavad SEB analüütik Mihkel Nestor, Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse riigiturunduse osakonna juht Kata Varblane, Eesti Masinatööstuse Liidu nõukogu liige Oliver Mets, Eesti E-kaubanduse Liidu tegevjuht Tõnu Väät, Latitude 59 tegevjuht Liisi Org, JOIK ekspordi-ja turundusjuht Kadri Sild, Thermory AS müügidirektor Katrin Reinaste-Parve, Tartu Loomemajanduskeskuse ja Tartu Filmifondi juht Külli Hansen, ÄIO äriarendaja Kristi Lember, Racer Worldwide’i asutaja ja tegevjuht Mihhail Zigaldo, Maisons Beast asutaja Michael Burich ja Marimo asutaja Mariliis Pikkar. Kõnelejate seas on ka Cachet kaasasutaja ja juht Hedi Mardisoo, Fienta müügi- ja turundusjuht Liina Amon ja NOH Production juhtiv partner Birgit Karus. Vestlusi juhivad päevamoderaator, ajakirjanik ja saatejuht Johannes Tralla, Brand Manual asutaja Kaarel Mikkin, teadus- ja ärilinnaku Tehnopol digitehnoloogiate valdkonna juht Anu Puusaag ning Tehnopoli ärisuuna juht Martin Goroško.
Lisaks sisukatele ettekannetele ja diskussioonidele on Tallinna Kultuurikatlas spetsiaalne demoala, kus tutvustatakse Eesti kõige põnevamaid innovatsioonitooteid ja -teenuseid.
Foorumi lõpetab ühine võrgustumise üritus, kus saab jagada päevamuljeid ja luua kontakte.
15. aprillil Tallinna Kultuurikatlas (Kursi 3, Tallinn) toimuvat MELT innovatsioonifoorumit korraldavad Tallinna ettevõtluskeskus, Tallinna Ettevõtlusinkubaator ning teadus- ja ärilinnak Tehnopol. Programmiga saab tutvuda ja pileti, hinnaga 60 eurot, osta lehel melt.ee/programm.