Mihkel Nestor: Eesti ettevõtjatel on head ekspordivõimalused side- ja IT- sektoris

Mihkel Nestor: Eesti ettevõtjatel on head ekspordivõimalused side- ja IT- sektoris

Hiljuti avaldatud Baltic Business Outlooki (BBO)* uuringu tulemuste järgi kavatsevad vähem kui viiendik Eesti väikestest ja keskmise suurusega ettevõtetest sel aastal oma tooteid või teenuseid eksportida. Samas on vaid koduriigis tegutsedes äride kasvuvõimalused piiratud ning kasv võib olla aeglane. Millised on muutlikust majanduskliimast ja ehmatavatest tariifiuudistest hoolimata ettevõtete võimalused välisturgudel edukalt ja jätkusuutlikult tegutseda, uurivad ettevõtjad ning majanduseksperdid põhjalikult MELT innovatsioonikonverentsil 15. aprillil. 

SEB korraldatud uuringu tulemuste järgi on ekspordiplaanid vaid 17% Eesti väike- ja keskmistest ettevõtjatest, sealjuures täiesti uute turgude poole vaatab vaid 6%. Leedu väike ja keskmise suurusega ettevõtetest on ekspordiplaanid 40% ning Lätis 28%. 

SEB analüütiku Mihkel Nestori sõnul on Eesti ettevõtete suurimaks takistuseks eksportturgudele sisenemisel nende suurus,  sest traditsioonilistes tööstusharudes on kasv aeglane ja välisturul läbi löömine kallis, keeruline ja aeganõudev. “Õnneks on Eesti ettevõtted osutunud oluliselt edukamaks teenuste eksportimisel, seda ennekõike IT- ja tehnoloogiavaldkonnas. Selles sektoris on barjäärid reeglina väiksemad ja headel ideedel suurem potentsiaal „lendu minna“. Seda tõestab  kõige paremini asjaolu, et eelmise aasta seisuga andsid info ja sidesektori ettevõtted juba enam kui kümnendiku kogu Eesti ekspordist,“ lisas analüütik.

Nestor jagab oma mõtteid ettevõtte kasvu teemal ka MELT innovatsioonifoorumi peapaneelis “Eesti ettevõtlus globaalses mängus” üheskoos Thermory müügidirektor Katrin Reinaste-Parve  ning  Eesti Masinatööstuse Liidu nõukogu liikme Oliver Metsaga, kus tuleb pikemalt juttu Eesti ettevõtete võimalustest ja väljakutsetest rahvusvahelises konkurentsis, brändingu olulisusest, tehnoloogia mõjust majanduse laiemas kontekstis.

MELT foorumi peaesinejaks on aga hinnatud Rootsi analüütik Christopher Lyrhem, kes oma ettekandes “Regenerating the Global Economy”  selgitab, kas autonoomsed sõidukid, üldotstarbelised robotid ja taastuvate materjalide kasutuselevõtt muudavad täna toimivaid majandusmudeleid. Samuti tutvustab ta strateegiaid ärimudelite skaleerimiseks ja välisturgudel edukalt tegutsemiseks.

Kokku võtab Innovatsioonifoorumi laval sõna enam kui 20 innovatsiooni ja ettevõtluse eestvedajat ning ettevõtjat, nende seas EISi riigiturunduse osakonna juht Kata Varblane, Eesti Masinatööstuse Liidu nõukogu liige Oliver Mets, Eesti E-kaubanduse Liidu tegevjuht Tõnu Väät. Toodete ja teenuste ekspordikogemusi jagavad Latitude59 tegevjuht Liisi Org, JOIK ekspordi- ja turundusjuht Kadri Sild, Thermory AS müügidirektor Katrin Reinaste-Parve, Tartu Loomemajanduskeskuse ja Tartu Filmifondi juht Külli Hansen, ÄIO äriarendaja Kristi Lember, Racer Worldwide’i turundusjuht Jüri Belov,, Maisons Beast asutaja Michael Burich ja Marimo asutaja Mariliis Pikkar, Cachet kaasasutaja Hedi Mardisoo, Fienta müügi- ja turundusjuht Liina Amon ja NOH Production juhtiv partner Birgit Karus. 

Vestlusi juhivad päevamoderaator, ajakirjanik ja saatejuht Johannes Tralla, Brand Manual asutaja Kaarel Mikkin, teadus- ja ärilinnaku Tehnopol digitehnoloogiate valdkonna juht Anu Puusaag ning ärisuuna juht Martin Goroško. 

Lisaks sisukatele ettekannetele ja diskussioonidele on Tallinna Kultuurikatlas spetsiaalne demoala, kus tutvustatakse Eesti kõige põnevamaid innovatsioonitooteid ja -teenuseid. Nende seas on robotkoer ning Temi tegevusrobotid, tehisintellektil põhinev fotoboks PortraiAI, Eesti Tudengisatelliidi uusim sateliiit SUTS, Tengelpunga RFID kaitsega nahktooted, Bruntori kaubaveoks sobivaid elektrijalgrattad, TalTechi ja Stockmann AS koostöös sündinud, UV-steriliseerimisseade Violetta, mis tagab toidunõude ohutu taaskasutamise, neuroVIZR valgus- ja helikoreograafia seade, mis viib aju tasakaalustatud seisundisse,  Birico Beauty 100% Mulberry siidist valminud tooted, LapaDuu loodussõbralik, 100% biolagunev ja korduvkasutatav materjal toidu säilitamiseks, Fluumi käsitsi betooni valatud looduslikud küünlad, Pistiik isikutuvastuse teenused jt

Foorumi lõpetab ühine võrgustumise üritus, kus saab jagada päevamuljeid ja luua kontakte. 

15. aprillil Tallinna Kultuurikatlas (Kursi 3, Tallinn) toimuvat MELT innovatsioonifoorumit korraldavad Tallinna ettevõtluskeskus, Tallinna Ettevõtlusinkubaator ning teadus- ja ärilinnak Tehnopol. Programmiga saab tutvuda ja pileti, hinnaga 60 eurot, osta lehel www.melt.ee.

Osta pilet
Hind 60 eurot